BLOG

Profesyonel ekibimiz ile mutluluğunuz için çalışıyoruz
kocaeli_de_web_tasarim_web_site_ve_web_hosting_cozumleri_firmaniza_ve_isteklerinize_ozel_sunuyoruz_4c2d244b19e9ff06f6b9a8c92dad8256.png

Tasarımın Tanımlanması

"İnsanlar tasarımın still ile alakalı olduğunu sanıyor ama aslına bakarsak öyle değil. Aynı zaman da bir kabuğa şekil vermek yada kişilik gücünü kullanmakta değil. İyi tasarım teknolojiyi iyi kombinleyen bir rönesans tutumudur, bilişsel bilimdir, insanların ihtiyacı ve dünyanın farkında olmadığı güzelliği ön plana çıkarmaktır." - Paola Antonelli

Tasarım, özünde; tasarım problemleri sistematize olarak çözmektir. Tasarım, bir şeyi nasıl daha iyi yapmak isteyerek çıkageldiğimizde yaptığımız tüm üst düzey düşünceleri kapsar. Bu tasarım düşüncesi, insanlardaki doğal düşünce sisteminin bir parçası olan ve bir şeyi beğenmediğimizin farkına vardığımızda ortaya çıkar. Bunu daha iyi yapmak için bir kaç düşüncem var ! Sözü ile başlar ve planlamalar, uygulamalar, testler ve geliştirmeler bunu takip eder.


web_tasarim_kullanici_deneyimi_empati

"Tasarım, tüm insan faaliyetleri için basit şekilde uygulanabilir - istenen hedefe doğru yerleştirme ve herhangi bir eylemi belli bir şekle uygulama tasarım sürecini oluşturmaktadır." - Victor Papanek,Design For the Real World

Herkes tasarım sürecinin temel işlemlerini ve fikir aşamalarını tecrübe etmiştir. Herhangi bir konu üzerine bugüne kadar düşündüğünüz sorunlara istinaden aldığınız tüm rastgele kararlar tasarım sürecinin bir parçasıdır. Yani her insan aslında bir tasarımcıdır.

Bir meslek olarak tasarım ise bu problem çözme düşünce sistemi verileri, bu düşüncenin karar aşaması ve sistematize stratejisi yeteneklerine dayanarak diğer insanlar için doğru ve uygun sıralamayı oluşturmayı amaçlar.

Web tasarımın temelli olan UX tasarım, insanların web sitede gezinirken seçim yapma ve karar verme aşamalarında onlara yol gösterme ve en iyi, en uygun seçimi yapmalarını sağlamaktır. UX tasarımın bu konu ile alakalı 3 adımı vardır.

Bunlardan birincisi Bilgi Mimarisidir. Bu adımda kullanıcının web sitesini kullanırken hangi sayfada hangi bilginin yer alacağını umduğu ve  web sitenin genel görünümü belirlenir.
 

bilgi_mimarisi_web_tasarim_web_site_kullanici_deneyimi

 

İkinci adım olarak Arayüz Tasarımı geliyor. Web siteler için bu aşama, bilgi bölümlerinin görsel olarak mantıklı, uygun ve güzel görünmesini sağlamaktır. Kullanıcı dostu olması hedeflenmeli, kullanıcıların web siteyi görsel olarak nasıl taradıkları, butonların erişilebilir olması ve en uygun yerde olması gibi konuları ele alır.


arayuz_tasarimi_web_tasarim_web_site_kullanici_deneyimi


Son olarak görsel tasarım aşaması gelmektedir. Bu aşamada, sitedeki görsellerin firma markasına uyumu tartışılır ve en uygun çözüm sağlanır. Görünüm ve renk bütünlüğü açısından güzel görünüyor mu ve diğer cihazlar üzerindeki görünümü ele alınır. Doğal bir görünüm yakalamak ve insanların günlük hayatında sarsıcı bir etkiye sahip olmaması hedeflenir. İnsanların web sitenizi gezerken web tasarımın etkisi ürünlere nasıl yansıdığı ve onları mutlu edip etmediği konuşulur.


gorsel_tasarim_web_tasarim_web_site_kullanici_deneyimi